چه رسم‌هایی که می‌آیند…1 دقیقه برای خواندن

چند روز پیش سوار تاکسی بودم و داشتم از حوالی خیابان سهروردی [تهران] به سمت سیدخندان می‌رفتم که دیدم‌اش. یک بنر بزرگ که عکس تمام‌قد یک مرد جوان روی آن بود و کنارش هم نوشته بودند «رفقا حلالم کنید». نزدیک‌تر که شدیم، دیدم بالای بنر نوشته‌اند «جوان ناکام حمیدِ …». خب طبیعتا کمی دل‌ام گرفت اما در عین حال تعجب کردم که مگر برای ترحیم هم بنر می‌زنند!؟ بعد با خودم فکر کردم که حتما این‌جا محله‌ی حمید است و رفقایش خواسته‌اند به خیال خودشان سنگ تمام بگذارند و مثلا مرهمی باشند بر دردهای بازماندگان. به نظرم منطقی نبود ولی می‌توانستم تا حدودی درک‌اش کنم.

همان‌طور که تاکسیِ ما به آرامی در ترافیک جلو می‌رفت، بنرها و پوسترهای دیگری هم با همان مضمون و در اندازه‌های مختلف در هر دو سمت‌مان دیده می‌شدند. بعد دیدیم آن طرف خیابان بسته شده و چیزی شبیه به یک دسته‌ی عزاداری دارد به سمت ما می‌آید.

پرسیدم «مگه امروز وفات کسیه؟» و تاریخ‌های محرم و صفر را در دل‌ام مرور کردم. ظاهرا هیچ‌کدام از مسافران هم نمی‌دانستند داستان از چه قرار است. چند ثانیه بعد، این صدای بلندگوهای وانتِ جلوی دسته بود که قضیه را برای‌مان روشن کرد: «حمید جان…».

ظاهرا این دسته‌ی زنجیرزنی هم برای همان حمید تشکیل شده بود!

 

واقعا مانده بودم که چه واکنشی مناسب دیدن این صحنه است. فقط می‌دانستم که رسوم جدید -و به نظر من- عجیب‌تر و بعضا تاسف‌آورتری در راه‌اند…

حامد

من یه نویسنده و عکاس فری‌لنس‌ام. اگه دوست دارید بیش‌تر درموردم بدونید، صفحه‌ی درباره‌ی من رو ببینید. اما اگه دوست دارید باهم دوست بشیم، تو شبکه‌ی اجتماعی موردعلاقه‌تون یا از طریق اعلان‌های مرورگر دنبالم کنید، محتوا رو ببینید و نظرتونو بگید که بیش‌تر گپ بزنیم. تا دفعه‌ی بعد، عزت زیاد!

4 دیدگاه در “چه رسم‌هایی که می‌آیند…

 • شهریور ۱۹, ۱۳۹۵ در۴:۳۳ ب.ظ
  پیوندیکتا

  چه عجیب !!!
  خیلی از مردم از عزاداری خوششون میاد

  پاسخ
  • شهریور ۱۹, ۱۳۹۵ در۹:۴۵ ب.ظ
   پیوندیکتا

   یه کم بیش از حد خوششون میاد
   دیگه هر کاری میکنن…

   پاسخ
 • شهریور ۲۱, ۱۳۹۵ در۱:۳۲ ق.ظ
  پیوندیکتا

  خدا به دادمون برسه. زنجیر زنی آخه؟ :(؟!

  پاسخ
  • شهریور ۲۲, ۱۳۹۵ در۱۱:۳۸ ق.ظ
   پیوندیکتا

   واقعا خدا به دادمون برسه…

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!