قانون یک‌سوم در عکاسی1 دقیقه برای خواندن

یکی از ابتدایی‌ترین -و در عین حال اصلی‌ترین- قوانین در ترکیب‌بندی عکس‌ها، قانون یک‌سوم است. در ادامه از این قانون و کاربرد آن بیش‌تر گفته‌ام.

ساده‌ترین تعریفی که می‌شود از قانون یک‌سوم ارائه داد:

فرض کنید دو خط افقی و دو خط عمودی روی کادر عکس‌تان کشیده شده که طول و عرض عکس را به سه قسمت مساوی تقسیم می‌کنند.

قانون یک‌سوم به ما می‌گوید که اگر می‌خواهید توجه بیننده به سوژه‌ی مورد نظرتان جلب شود و در مجموع عکس جذاب‌تری داشته باشید، باید سوژه را -در ترکیب‌بندی‌تان- روی یکی از نقاط برخورد این خطوط بگذارید.

ترکیب‌بندی با قانون یک‌سوم در عکاسی

 

انتخاب و استفاده از یک یا چند نقطه از نقاط مشخص‌شده (سبزرنگ در عکس اصلی پست) کاملا به سوژه‌ی شما و بک‌گراند عکس‌تان بستگی دارد.

عکس‌هایی که در این پست می‌بینید، با رعایت این قانون به ترکیب‌بندی جذابی رسیده‌اند.

 

ترکیب‌بندی با قانون یک‌سوم

این خطوط تقسیم‌کننده‌ی کادر در اکثر دوربین‌های دیجیتال به شکل پیش‌فرض وجود دارند و یا در تنظیمات قابل دست‌یابی هستند. اما ممکن است با گوشی موبایل‌تان عکاسی کنید یا به هر دلیلی این خطوط را قبل از گرفتن عکس روی نمایش‌گر یا در ویوفایندرتان نبینید. در این صورت، همین‌که یک تصویر ذهنی از این قانون داشته باشید، به ترکیب‌بندی به‌تر عکس‌هایتان کمک خواهد کرد. باقی ماجرا هم با کراپ و ادیت قابل حل است!

قانون یک‌سوم به ما می‌گوید که اگر می‌خواهید توجه بیننده به سوژه‌ی مورد نظرتان جلب شود و در مجموع عکس جذاب‌تری داشته باشید، باید سوژه را -در ترکیب‌بندی‌تان- روی یکی از نقاط برخورد این خطوط بگذارید.

ترکیب‌بندی عکس با قانون یک‌سوم

 

البته مثل سایر قوانین، قانون یک‌سوم هم باید در برخی موارد کاملا نادیده گرفته شود. اما دانستن آن می‌تواند خیلی از عکس‌های روزمره‌ی ما را به‌تر کند.

 

اگر محتوای این پست به نظرتان مفید بوده، به بخش آموزش عکاسی سر بزنید و باقی پست‌هایی که با این برچسب نوشته شده‌اند را هم ببینید.

حامد

من یه نویسنده و عکاس فری‌لنس‌ام که عاشق خلق محتوای بکر و تازه‌ست. اگه دوست دارید بیش‌تر درموردم بدونید، صفحه‌ی درباره‌ی من رو ببینید. اما اگه دوست دارید باهم رفیق بشیم، تو شبکه‌ی اجتماعی موردعلاقه‌تون یا از طریق اعلان‌های مرورگر دنبالم کنید، محتوا رو ببینید و نظرتونو بگید که بیش‌تر گپ بزنیم. تا دفعه‌ی بعد، عزت زیاد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

همین حالا عضو وبلاگ شوید

و محتوای اختصاصی اعضا را از دست ندهید
این‌جا کلیک کنید
حمایت از یک وبلاگ مستقل
دست‌رسی به پست‌های اختصاصی اعضا
دست‌رسی به چند دوره‌ی آموزشی
 
close-link
در شبکه‌های اجتماعی دور هم باشیم؟