چرا هلال احمر بهترین گزینه برای کمک به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی است7 دقیقه برای خواندن

از آخرین فاجعه‌ی طبیعی بزرگ در ایران حدود یک‌ونیم سال می‌گذرد و حالا بعد از زلزله‌ی کرمانشاه با سیل در استان‌های شمالی و شیراز و چند شهر دیگر مواجه‌ایم. مثل همیشه، بعد از وقوع هریک از این حوادث ناگوار مردم به دنبال کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان هستند. اما سوال این‌جاست که به‌ترین شکل ممکن برای کمک به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی کدام است.

همان‌طور که از تیتر این یادداشت مشخص است، پاسخ من جمعیت هلال احمر است و نه سلبریتی‌ها یا شهروندان عادی. اما چرا؟

 

۱- شفافیت در عمل‌کرد هلال احمر نسبت به گزینه‌های دیگر و سلبریتی‌ها بیش‌تر است

شوربختانه خبرهای متنوع مربوط به فساد مالی و اختلاس در دستگاه‌های دولتی باعث شده اعتماد مردم به تمام ارگان‌های رسمی به شدت کاهش یابد. و این کاهش اعتماد، منجر به جای‌گزین شدن سلبریتی‌ها به عنوان گزینه‌ی مرجع برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی شده است. در حالی که تجربه‌ی کرمانشاه به روشنی نقاط ضعف این روش را نشان داد.

فکر نمی‌کنم کسی بتواند تعداد دقیق کسانی که از طریق شبکه‌های اجتماعی اقدام به اعلام شماره حساب و جمع‌آوری کمک‌های مردمی کردند را مشخص کند. اما این تعداد قطعا به چندصد نفر رسید. برای مثال بیایید چند مورد را از نزدیک بررسی کنیم:

 

اول: نرگس کلباسی

یک سلبریتی که شخصا هیچ دلیل منطقی و مشخصی برای محبوب و مورد اعتماد بودنش نمی‌بینم. اما ظاهرا -با وجود تمام اخبار ضد و نقیض- مردم هنوز هم به او اعتماد دارند. او از همان روزهای اول بعد از زلزله‌ی کرمانشاه شماره حساب خودش را منتشر کرد تا کمک‌های مردمی را جمع‌آوری کند.

در چند ماه گذشته -به گفته‌ی خود کلباسی- ۱۱۳ خانه تکمیل و به ساکنین چند روستای زلزله‌زده تحویل داده شده‌اند.

نرگس کلباسی

اما مسئله این‌جاست که چه مقدار از کمک‌های مردمی برای ساخت این خانه‌ها مصرف شده. در همین ماه‌ها که خانه‌ها تحویل شده‌اند، چندین ویدئو و نقل قول از تحویل‌گیرندگان آن‌ها منتشر شده که گفته‌اند تیم کلباسی یک دفترچه قسط به آن‌ها داده تا هزینه‌ی خانه‌شان را بپردازند.

داستان از این قرار است که بعد از زلزله دولت متعهد می‌شود جمعا مبلغ ۴۵ میلیون تومان به مالک هریک از خانه‌های آسیب‌دیده بپردازد که از این مبلغ، ۳۵ میلیون تومان به صورت وام و ۱۰ میلیون تومان به صورت کمک بلاعوض بوده است. براساس گزارش اسکان‌نیوز هزینه‌ی ساخت یک خانه‌ی ۹۰ متری در آن منطقه تقریبا همین ۴۵ میلیون تومان می‌شود. تعهد کلباسی هم دقیقا ساخت یک خانه‌ی ۹۰ متری برای کسانی بوده که با او قرارداد امضا کرده‌اند.

البته براساس جوابیه‌ی کلباسی به اسکان‌نیوز او از وام ۳۵ میلیون تومانی مردم برای ساخت خانه‌ها استفاده کرده و باقی هزینه را از محل کمک‌های مردمی پرداخت کرده است. او در همین جوابیه گفته که تمام اطلاعات مربوط به کمک‌های مردمی را در کانال تلگرام و صفحه‌ی اینستاگرامش منتشر کرده است.

حالا بیایید این ادعاها را بررسی کنیم. او در روز ۲۳ آبان ۹۶ شماره حسابش را برای جمع‌آوری کمک‌ها اعلام کرده و اولین آمار را ۴ روز بعد منتشر کرده است. (بیش از ۶۶۰ میلیون تومان دریافتی و ۵۱ میلیون هزینه‌شده) آمار مجموع دریافتی و مجموع هزینه‌شده هر چند روز یک بار در کانال تلگرام منتشر شده است. آخرین آمار مربوط به سه‌شنبه ۹ مرداد ۹۷ است که در آن مجموع مبالغ دریافتی بیش از ۹ میلیارد و ۴۲۹ میلیون تومان و مجموع مبلغ هزینه‌شده بیش از ۸ میلیارد و ۵۱۷ میلیون تومان اعلام شده. (مبلغ باقی‌مانده در حساب: بیش از ۹۱۲ میلیون تومان)

هر بار که آمار این مبالغ ذکرشده، کلباسی در ادامه نوشته که رسیدها را در اینستاگرام منتشر می‌کند. از آن‌جایی که پیدا کردن و بررسی تمام این رسیدها زمان زیادی می‌خواهد، من این کار را نکردم و با خوش‌بینی کامل، ادعای او درمورد مبلغ هزینه‌شده را پذیرفتم. (با این‌که هیچ‌جا حرفی از میزان سود بانکی هم نزده.)

در عین حال، گزارش‌هایی مثل این یکی از سایت رویداد ۲۴ ادعا می‌کنند مبالغ دریافتی توسط کلباسی بیش از مقدار اعلام‌شده توسط او بوده است. (رویداد ۲۴ مبلغ ۱۱ میلیارد تومان را در مهر ۹۷ آورده.) باز در این مورد هم با کمال خوش‌بینی ادعای کلباسی را -با این‌که هیچ مدرکی در این مورد ارائه نکرده- قبول می‌کنیم.

شما این را به عنوان شفافیت قبول می‌کنید؟ واقعا استاندارد شفافیت در امور خیریه همین است؟ قطعا نه. (یک نگاه به سایت کلباسی، غیرحرفه‌ای بودن او را ثابت می‌کند. چرا در حوزه‌ای که تخصص ندارد و مشخصا نمی‌داند دارد چه می‌کند، باید به او اعتماد کرد؟)

هر چندوقت، یک ادعای جدید از سوی کلباسی درمورد برنامه‌های آینده‌اش مطرح می‌شود و مردم هم از او طرف‌داری می‌کنند. شاید هم حق داشته باشند. جایی که مسئولینش موقع بحران در محل حاضر نیستند، طبیعتا جولان‌گاه افراد شناخته‌شده و سلبریتی‌هایی مثل کلباسی خواهد شد.

 

آپدیت: با توجه به جوابیه‌ی کلباسی به اسکان‌نیوز، من فقط کانال تلگرام را برای گزارش‌های مالی جست‌وجو کردم. اما ظاهرا اینستاگرام کلباسی در این مورد کامل‌تر است. آخرین آمار منتشرشده در اینستاگرام کلباسی (مربوط به جمعه ۲ فروردین ۹۸): مجموع مبالغ دریافتی: بیش از ۱۶ میلیارد و ۴۵۶ میلیون تومان، مجموع مبالغ هزینه‌شده: بیش از ۱۱ میلیارد و ۶۰۷ میلیون تومان (مبلغ باقی‌مانده: بیش از ۴ میلیارد و ۸۴۹ میلیون تومان)

 

دوم: صادق زیباکلام و علی دایی

خبرها و تصاویر مختلفی از خانه‌های ساخته‌شده توسط علی دایی منتشر شده اما متاسفانه جنبه‌ی مالی قضیه هنوز هم چندان روشن نیست. گزارش خود او در صفحه‌ی اینستاگرامش از این قرار است: مجموع مبلغ جمع‌شده بیش از ۱۰ میلیارد تومان بوده که نزدیک ۱ میلیارد تومان هم سود بانکی به آن اضافه شده است. از این مبلغ برای تهیه‌ی بیش از ۳۲۰ کامیون کمک‌های غیرنقدی، ساخت کامل ۵۰ واحد خانه‌ی مسکونی و مقاوم‌سازی و تکمیل ۲۵ واحد دیگر استفاده شده است. علاوه بر این، ساخت ۶۰ واحد مسکونی و مقاوم‌سازی و تکمیل ۱۲ واحد دیگر هم آغاز شده است. برآورد علی دایی این است که در نهایت مجموع کمک‌ها تبدیل به ۱۷۰ تا ۲۰۰ واحد مسکونی خواهد شد. (تقریبا ۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد)

با این‌که آمار دایی از مبالغ دقیق نیست اما به نظر می‌رسد بین تمام سلبریتی‌ها عمل‌کرد او نسبت به بقیه به‌تر بوده است.

صادق زیباکلام هم گزارش‌هایی را به صورت پراکنده در صفحه‌ی اینستاگرام خودش و صفحه‌ی مربوط به پروژه‌اش منتشر کرده است. او قرار است یک دهکده‌ی امید -که روستایی مدرن است- در منطقه‌ی زلزله‌زده بسازد. اما آمار دقیق مبالغ و زمان‌بندی کار، روشن نیستند.

 

سوم: سلبریتی‌های دیگر

خود من بین صفحه‌های بسیار محدودی که دنبال می‌کردم، چند ده شماره حساب مختلف برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در اینستاگرام دیدم. بعضی از این صفحه‌ها گزارش‌هایی درمورد نحوه‌ی هزینه شدن پول‌ها منتشر کرده‌اند و بعضی هم تلاش کردند مسئله را به دست فراموشی بسپارند. در این بین، ادعاهای مختلفی هم مبنی بر کلاه‌برداری برخی از این افراد در مقاطع مختلف منتشر شده.

در مجموع میزان مبالغ جمع‌شده و نحوه‌ی هزینه شدن‌شان از سوی این خرده‌سلبریتی‌ها هم مشخص نیست.

 

اما عمل‌کرد هلال احمر در این مورد چه‌طور بود؟

چند ماه بعد از زلزله، میزان دقیق کمک‌های مردمی واریزشده به حساب هلال احمر و ریز هزینه‌های این جمعیت از محل منابع خود سازمان و کمک‌های مردمی منتشر شد. در این گزارش از ایسنا لیست کمک‌های دریافت‌شده و هزینه‌های انجام‌شده‌ی هلال احمر از روز زلزله (۲۲ آبان ۹۶) تا آخر اردی‌بهشت سال ۹۷ آمده است.

جمعیت هلال احمر بعد از زلزله و در مقاطع مختلف از عمل‌کردش گزارش می‌داد. (اول در رسانه‌های مختلف و بعد از طریق وب‌سایت خودش) این گزارش‌ها به قدری کامل‌اند که حتی شامل نقاط ضعف مختلف در عمل‌کرد جمعیت هم می‌شوند. این یعنی اعتقاد به شفافیت. (یک نمونه از گزارش‌های کامل هلال احمر درمورد زلزله‌ی کرمانشاه)

همین حالا هم اگر به وبسایت هلال احمر سر بزنید، گزارش‌های اولیه درمورد اقدامات و هزینه‌ها در جریان کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان سیل‌های اخیر را خواهید دید. (مثل این)

 

۲- تجربه و تخصص هلال احمر بیش‌تر است

من که نمی‌دانم بحرانی به بزرگی یک شهر را چه‌طور می‌شود مدیریت کرد. شما می‌دانید؟ فکر می‌کنید یک بازی‌گر یا فوتبالیست یا حتی استاد دانش‌گاه یا فعال مدنی می‌دانند؟ قطعا نه!

نمی‌شود و نباید مدیریت بحران را ساده گرفت. ساده گرفتن این قضیه دقیقا همان چیزی‌ست که به خاطرش از نهادهای دولتی انتقاد می‌کنیم.

فکر می‌کنید وقتی چند نفر برای خودشان کمک‌های مردمی جمع می‌کنند و راهی مناطق آسیب‌دیده می‌شوند چه اتفاقی می‌افتد؟ چند کامیون آب معدنی می‌خرند در حالی که نیاز اولیه‌ی آسیب‌دیدگان به آب برطرف شده و حالا مسئله‌ی اصلی پتو و وسایل گرمایش است. کنسرو می‌خرند در حالی که کم‌بود لوازم بهداشتی وجود دارد. به روستای ایکس مواد غذایی می‌رسد در حالی که مشکلی از این بابت ندارند اما روستای ایگرگ با مشکل کم‌بود غذا مواجه است. تعداد اتفاقاتی مثل این در زلزله‌ی کرمانشاه واقعا زیاد بود.

به‌ترین راه برای کمک به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی، کمک مالی به هلال احمر است. در این حالت، چیزی که لازم است خریداری می‌شود و به موقع به دست تمام آسیب‌دیدگانی که واقعا به آن نیاز دارند می‌رسد.

به‌ترین راه برای کمک به آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی، کمک مالی به هلال احمر است.

۳- هلال احمر به آمار و امکانات لازم دست‌رسی دارد

هلال احمر تجربه و دانش مدیریت بحران و کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان بلایای طبیعی را دارد. هلال احمر می‌داند اولویت کمک‌رسانی کدام افراد و کدام مناطق هستند، می‌داند هر گروه از آسیب‌دیدگان به چه چیزهایی نیاز خواهند داشت و چه اقلامی باید برایشان خریداری شود، می‌داند برای کمک به آسیب‌دیدگان چه ابزارهایی لازم است.

دو دلیل عمده برای این دانستن وجود دارد. اول، هلال احمر ایران در سال ۱۳۰۱ تاسیس شده است. در این مدت حداقل ۱۷ سیل و ۸۰ زلزله‌ی بزرگ و مرگ‌بار در ایران رخ داده است. این را بگذارید کنار تعداد بالای تصادفات رانندگی، سقوط بال‌گردها و هواپیماها و اتفاقات دیگر تا بتوانید به یک تصویر کلی از تجربه‌ی هلال احمر در برخورد با آسیب‌دیدگان حوادث مختلف برسید. تمام نیروهای هلال احمر قبل از اعزام به این ماموریت‌ها آموزش‌های لازم را می‌بینند.

دوم، هلال احمر به محض وقوع حادثه با تعداد زیادی نیروهای کادری و داوطلب در محل حاضر می‌شود. این حضور سریع و پرتعداد به آن‌ها اجازه می‌دهد که با سرعت بالا اطلاعات لازم درمورد حادثه را کسب کنند. (هلال احمر می‌داند که برای کمک‌رسانی به‌تر به چه اطلاعاتی نیاز دارد.) و این یعنی می‌توانند با در دست داشتن حداکثر اطلاعات و داده‌های ممکن -و البته تجربه‌ی مورد نیاز- درمورد به‌ترین راه‌های کمک‌رسانی تصمیم بگیرند.

و بعد از تصمیم‌گیری و مشخص شدن نقشه‌ی راه، هلال احمر به ابزارهای لازم (چه سخت‌افزاری و چه نیروی انسانی) برای اجرای این برنامه دست‌رسی دارد.

علاوه بر تمام نکاتی که گفتم، هلال احمر با صلیب سرخ جهانی هم ارتباط دارد و در مواقع خاص از کشورهای مختلف کمک دریافت می‌کند.

 

حرف آخر

هلال احمر یک سازمان حرفه‌ایست که برای کار کمک‌رسانی ساخته شده. (پیشنهاد: اصول هفتگانه‌ی جمعیت را بخوانید.) به آن اعتماد کنید. اگر قصد کمک دارید، به‌ترین گزینه‌ی موجود همین است.

اما این اعتماد نباید با سکوت مترادف باشد. همه‌ی ما حق داریم همیشه درخواست شفافیت بیش‌تر داشته باشیم. تنها راه جلوگیری از فساد و تلاش برای بازگشت اعتماد عمومی به مردم همین است.

 

راه‌های رساندن کمک‌های مالی به هلال احمر

شماره حساب ۹۹۹۹۹ نزد تمامی بانک های کشور به نام هلال احمر

شبا بانک ملت: ۹۲۰۱۲۰/۰۰۰۰/۰۰۰۰/۰۰۰۰/۰۹۹۹۹۹

کارت: ملت: ۶۱۰۴۳۳۷۹۹۹۹۹۹۹۹۶ – رفاه: ۵۸۹۴۶۳۱۸۵۰۲۵۹۷۳۰

موبایل: شماره‌گیری *۷۸۰*۱۱۲#

راه‌های رساندن کمک مالی به هلال احمر

حامد

من یه نویسنده و عکاس فری‌لنس‌ام که عاشق خلق محتوای بکر و تازه‌ست. اگه دوست دارید بیش‌تر درموردم بدونید، صفحه‌ی درباره‌ی من رو ببینید. اما اگه دوست دارید باهم رفیق بشیم، تو شبکه‌ی اجتماعی موردعلاقه‌تون یا از طریق اعلان‌های مرورگر دنبالم کنید، محتوا رو ببینید و نظرتونو بگید که بیش‌تر گپ بزنیم. تا دفعه‌ی بعد، عزت زیاد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

عضو خبرنامه‌ی ایمیلی این وبلاگ بشید.

و هر چند ماه یه بار، یه ایمیل با آخرین و جذاب‌ترین پست‌های مورد نظرتون دریافت کنید.
لغو عضویت همیشه امکان‌پذیره.
close-link
Click Me